news

TRZECIA RUNDA ZAPOWIEDZI NA KRAKOWSKI UNSOUND: INTERFERENCE PODKREŚLA WIERNOŚĆ FESTIWALU EKSCENTRYZMOWI, EKLEKTYZMOWI ORAZ PODZIEMIU

Krakowski festiwal muzyki postępowej i pokrewnych sztuk wizualnych Unsound ogłosił właśnie nazwiska kolejnych wykonawców tegorocznej edycji, która odbędzie się między 13 a 20 października w Krakowie.

Nowości w programie Unsoundu pogłębiają znaczenie tegorocznego motywu przewodniego INTERFERENCE, nawiązując do szerszego kontekstu społeczno-kulturowego. W tym rozdaniu wiele uwagi poświęcamy artystom z USA, by tradycyjnie podkreślić związek łączący za sprawą Unsoundu Kraków z Nowym Jorkiem, zwiastując tym samym kolejną odsłonę nowojorską, planowaną na rok 2014.

Jednym z kluczowych punktów w tegorocznym programie jest projekt UNDERGROUND RESISTANCE PRESENTS: INTERSTELLAR FUGITIVES. Członkowie kolektywu związani z wytwórnią z Detroit to eksperci od interferencji; radykalnie niezależni tępiciele picu, konsekwentnie walczą z systemem poprzez swoją silnie upolitycznioną, skupioną wokół konkretnej społeczności, anty-komercyjną działalność. W czasach kiedy muzyka klubowa zdaje się być wyzuta z wszelkich głębszych idei, kiedy tak wielu obiera sławę i zysk za całe swoje artystyczne credo, aktywizm w wydaniu UR znaczy więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Specjalnie dla Unsoundu przygotowali wyjątkowy występ mający na uwadze temat tegorocznej edycji, będący równocześnie pierwszym w Polsce.

RHYS CHATHAM i CHARLEMAGNE PALESTINE – dwaj spośród najznamienitszych  kompozytorów amerykańskiej awangardy związanej z minimalizmem – wystąpią razem po raz pierwszy od ponad trzech dekad. Chatham, były członek The Dream Syndicate Tony’ego Conrada, wsławił się jako jedna z kluczowych postaci nowojorskiej sceny No Wave późnych lat 70. Palestine zaś to artystyczny rówieśnik takich twórców jak Philip Glass, Terry Riley czy Steve Reich, choć jego brzmienie -  intensywne, niemal rytualne - pochodzi z nieco innych obszarów. Chatham i Palestine wystąpią w jednym z naszych najbardziej niesamowitych miejsc – XV-wiecznym kościele św. Katarzyny.

We wnętrzu kościoła równie znakomicie zabrzmi pierwszy polski występ JULIANNY BARWICK. Podczas specjalnego koncertu, przygotowanego wspólnie z polskim chórem dziewczęcym, usłyszymy materiał z ukazującego się wkrótce albumu “Nepthene". Nagrania odbyły się w Islandii, pod opieką znanego ze współpracy z Sigur Rós i Jónsim Aleksa Somersa.  Eteryczne brzmienie muzyki Barwick ewoluowało i choć w dalszym ciągu kształtowane jest z warstw nachodzących na siebie głosów, prezentowane jest za pomocą bardziej wyrazistych elementów."The music is an evolution of Barwick's ethereal sound, primarily shaped with layers of voice yet containing more distinct elements.

W programie nie zabraknie również tuzów rządącego się prawami interferencji świata muzyki eksperymentalnej. MIKA VAINIO, znany jako członek PAN SONIC, podąży śladem tegorocznego świetnie przyjętego albumu "Kilo" tam, gdzie siła i wstrzemięźliwość łączą się w przeraźliwą jedność. NATE YOUNG z WOLF EYES po raz pierwszy zaprezentuje przed polską publicznością swoją twórczość, opisywaną jako syntetyzowane brzmienie koszmarów. Podczas koncertu otwierającego tegoroczny festiwal usłyszymy ANNĘ ZARADNY (artystka wystąpi również na otwarciu Unsound w Londynie) with her intense, highly focused sound.

Mroczniejsze obszary w muzyce zaprezentuje również B/B/S/ – transgraniczna, rzadko występująca supergrupa, w której skład wchodzą ERIK SKODVIN (aka Svarte Greiner, połowa duetu Deaf Center), AIDAN BAKER (Nadja) oraz ANDREA BELFI. Ponure, niekiedy rytmiczne brzmienie gitary, perkusji i syntezatora dryfuje to w stronę drone’u, to dubu.

Zgodnie z zapowiedzią z zeszłego tygodnia, irlandzka grupa ALTAR OF PLAGUES występem na Unsound 2013 zakończy karierę. Usłyszymy materiał z docenionego przez krytyków albumu „Teethed Glory and Injury", na którym wywodzące się z black metalu brzmienie Altar of Plagues przechodzi ewolucję w stronę industrialu i eksperymentu.

Unsound dał się poznać jako festiwal prezentujący brzmienia okupujące czeluści dzielące sceny eksperymentalną i klubową, geographically located subcultures oraz wszech-ogarniającą ekspansję internetu. Labele HIPPOS IN TANKS i UNO NYC podążają śladem tego co dziwne i eklektyczne w różny sposób, przekraczając bezpieczne granice działań innych wytwórni.

Reprezentant HIT, JAMES FERRARO, przedstawi premierę albumu „NYC: 3:00 AM". Artysta wykorzystuje sample z serwisów informacyjnych, warstwę dźwiękową nagrań z kamer monitorujących, urywki reklam telewizyjnych i fragmenty innych materiałów, by stworzyć „surrealistyczną psychologiczną rzeźbę amerykańskiego rozkładu i zamętu, mapę nowojorskiego nihilizmu i pustego hedonizmu".

DEAN BLUNT zaprezentuje THE REDEEMER, swoją pierwszą długogrającą solową płytę – zbieranina piosenek, mozaika dźwięków i instrumentów smyczkowych tworzy wyjątkowy, przełomowy w twórczości artysty album. Bluntowi towarzyszył będzie kwartet smyczkowy muzyków Sinfonietty Cracovii. Ten koncert jest jednym z kilku wydarzeń specjalnych odbywających się w ciągu dnia, poza głównym programem. Odbędzie się w piątek, 18 października w Teatrze Starym. Ze względu na bardzo ograniczoną ilość miejsc karnety nie obejmują wstępu na to wydarzenie. Bilety w cenie 20 PLN trafią do sprzedaży już wkrótce.

Artystą łączącym obie wytwórnie jest twórca abstrakcyjnych beatów ARCA – a to za sprawą dwóch wydawnictw, które ukazały się nakładem UNO NYC, oraz przygotowanej dla oficyny HIT EPki. Nawiązujące do R&B brzmienie artysta wzbogaca o bardzo współcześnie brzmiącą elektronikę. Uwagę Arca przyciągnął ogłoszonym niedawno udziałem w produkcji albumu „Yeezus” Kany’ego Westa.

Najgłośniejszym bodaj z artystów skupionych wokół UNO NYC jest  MYKKI BLANCO – raperka, performerka i poetka, której transgenderowa tożsamość w kontekście sceny rap nawiązuje do motywu przewodniego. W recenzji jej EPki „Initiation" na łamach portalu Pitchfork czytamy: „śmiertelnie poważny manifest twórcy, który igra z uprzedzeniami obracając je w pył”.  

GOBBY miał już okazję wystąpić na Unsoundzie – podczas nowojorskiego występu Hype Williams zagrał niezwykle żywiołową solówkę na perkusji; krakowskiej publiczności zaprezentuje swój solowy materiał. Resident Advisor tak opisuje jego odkrywczą, wydaną nakładem UNO NYC EPkę „New Hat": to brzmi jak „Villalobos i Dettmann przemieleni na wióry", „coś, co Shed mógłby zamknąć w piwnicy i otoczyć wiecznym milczeniem”  i „epickie i nieodgadnione dziecię Throbbing Gristle i 'Alcachofa'”.

Kolejnym przedstawicielem młodej nowojorskiej artystycznej braci jest ANTHONY NAPLES. Jego utwór „Mad Disrespect" zyskał miano jednego z najbardziej pamiętnych wydawnictw 2012 roku, przysparzając tym samym na znanemu głównie na nowojorskiej loftowej scenie producentowi międzynarodowego uznania. Od tego czasu Naples wydał kilka świetnych techno/house’owych EPek. VENUS X to twórczyni odbywających się od 2009 roku nowojorskich imprez pod szyldem Ghe20 Goth1k. Jej sety DJskie słyną z eklektyzmu – łączy w nich wszystko od Dominican Dembow, przez pop i undergroundowe klubowe tracki.

Prawie ostatni, ale bynajmniej nie mniej ważny artysta ujawniony w trzecim rozdaniu to legendarny DJ i producent I-F aka INTERR-FERENCE – jego moglibyśmy zaprosić choćby ze względu na pseudonim, ale to muzyka sprawia, że wydaje się być w tegorocznym programie niezbędny. Boomkat określa byłego współtwórcę Unit Moebius „nestorem holenderskiej sceny electro/ital/disko". Jego twórczość wywodzi się z hasko-rotterdamskiej sceny rave, i wywarła ogromny wpływ na klubowy underground – stanowi czytelny punkt odniesienia dla wielu producentów skupionych choćby wokół L.I.E.S.

A skoro już mowa o L.I.E.S. – nowojorską wytwórnię reprezentował będzie SVENGALISGHOST. Weteran loftowej sceny Chicago w swojej twórczości łączy acid house z naleciałościami industrialu z techno i brzmieniami rodem a science-fiction.

Tygodniowe i weekendowe karnety wyprzedały się w ubiegłym tygodniu, zdecydowaliśmy się więc zwiększyć dostępną w sprzedaży sieci Ticketpro pulę – kupujcie póki są. Bilety na pojedyncze koncerty trafią do sprzedaży w sierpniu.

DOTYCHCZAS OGŁOSZENI WYKONAWCY:

ANDY STOTT & DEMDIKE STARE prezentuje: EUTECTIC (UK)
ANNA ZARADNY (PL)
ANTHONY NAPLES (USA)
ARCA (USA)
B/B/S/ (ERIK SKODVIN, AIDAN BAKER, ANDREA BELFI) (NO/CAN/IT)
CHARLEMAGNE PALESTINE & RHYS CHATHAM (USA)
DJ QU (USA)
DJ RICHARD (USA)
EARTH (USA)
FIRE! (SE)
FOREST SWORDS (UK)
GALCHER LUSTWERK (USA)
GOBBY (USA)
HELENA HAUFF (DE)
I-F aka INTERR-FERENCE (NL)
INNODE (AT)
JAMES FERRARO (USA)
JENNY HVAL (NO)
JULIANNA BARWICK, WITH POLISH GIRLS' CHOIR (USA/PL)
KARENN (BLAWAN & PARIAH) (UK)
KING MIDAS SOUND (UK)
MIKA VAINIO (FIN)
NATE YOUNG (USA)
OREN AMBARCHI prezentuje: KNOTS, WITH SINFONIETTA CRACOVIA (AU/PL)
PEARSON SOUND (UK)
PETE SWANSON (USA)
PHARMAKON (USA)
REGIS PRESENTS: NECKLACE OF BITES (UK)
PORTER RICKS (DE)
ROBERT HENKE (AKA MONOLAKE) prezentuje: LUMIÈRE (DE)
ROBERT PIOTROWICZ (PL)
RP BOO (USA)
STARA RZEKA (PL)
STEFAN WESOŁOWSKI prezentuje: LIEBESTOD (PL)
STELLAR OM SOURCE (BE)
SVENGALISGHOST (USA)
THE MULHOLLAND FREE CLINIC (MOVE D, JUJU & JORDASH, JONAH SHARP) (DE/IL/USA)
TROPIC OF CANCER (USA)
UNDERGROUND RESISTANCE prezentuje: INTERSTELLAR FUGITIVES (USA)
VENUS X (USA)
YOUNG MALE (USA)

WYDARZENIA SPECJALNE, ODBYWAJĄCE SIĘ POZA PROGRAMEM GŁÓWNYM (NA KTÓRE KARNETY NIE OBEJMUJĄ WSTĘPU):

DEAN BLUNT prezentuje: THE REDEEMER (UK)
ROBERT RICH prezentuje: SLEEP CONCERT (USA)

+ Nazwiska kolejnych wykonawców ogłosimy wkrótce!

Bookmark and Share