news

UNSOUND OGŁASZA ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA I FILMOWANIA  W RAMACH MOTYWU  „INTERFERENCE", NAZWISKA KOLEJNYCH WYKONAWCÓW I TERMIN POJAWIENIA SIĘ W SPRZEDAŻY BILETÓW NA POJEDYNCZE WYDARZENIA

Krakowski festiwal muzyki elektronicznej i eksperymentalnej wprowadza zakaz fotografowania oraz filmowania koncertów w ramach motywu przewodniego –  „INTERFERENCE”. Ograniczenie dotyczy wszystkich mediów – akredytacje foto nie będą przyznawane – oraz publiczności, którą bardzo prosimy o oparcie się pokusie sięgania po aparaty, telefony i wszelkie inne urządzenia rejestrujące obraz. Nie stoi za tym ani chęć niesienia ujmy fotografom, ani ograniczania wolności do rejestrowania kadrów z własnego życia. Eksperyment ten ma wyrażać nasz sprzeciw wobec współczesnych tendencji – przymusu ciągłego dokumentowania i „podawania dalej” obrazów oraz zwrócić uwagę na doświadczanie chwili.

„Chcemy skłonić publiczność do skupienia się na przeżywanej chwili i uszanowania przeżyć innych” tłumaczy dyrektor artystyczny – Mat Schulz. „Chcielibyśmy zakwestionować tendencję do odruchowego umieszczania zdjęć i nagrań video z koncertów w sieci – na portalach społecznościowych, czy platformach streamingowych; wprowadzić krótkotrwałe zakłócenie w ciągłą inwazję obrazu, który stał się głównym narzędziem współczesnej komunikacji. Nie zamierzamy egzekwować tej zasady za pośrednictwem pracowników ochrony, ale mamy nadzieję, że przerodzi się to w oddolną akcję festiwalowej społeczności – jeśli zobaczycie kogoś kto lekceważy tę zasadę robiąc zdjęcia lub nagrywając filmy, poproście ich by przestali".

Fotograf Unsoundu w dyskretny sposób udokumentuje wszystkie specjalne wydarzenia, projekty zamówione i premiery – ze względu na ich niepowtarzalny charakter. Pozostałe wydarzenia nie będą filmowane ani fotografowane nawet przez oficjalnego fotografa.

Warstwa dźwiękowa zostanie zarejestrowana i zarchiwizowana, a następnie w różnych formach transmitowana na antenie NTS Radio. Odwracając uwagę od widowiska staramy się przywrócić ją dźwiękowi. 

Jeśli chodzi o program muzyczny, jest to przedostatnie ogłoszenie. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się PANTHA DU PRINCE AND THE BELL LABORATORY z projektem „ELEMENTS OF LIGHT". Ta wyjątkowa, ciesząca się światowym uznaniem kolaboracja zespala charakterystyczną, kruchą elektronikę Panthy z brzmieniem norweskich dzwonów – na żywo te dwie jakości łączą się w porywającą całość. Prezentowany we współpracy z Red Bull Music Academy koncert odbędzie się w niedzielne popołudnie, 20 października. Wydarzenie organizowane jest poza głównym programem festiwalu, karnety nie obejmują na nie wstępu – bilety na koncert kosztują 50 zł.

„DREAM CARGOES" to wspólne przedsięwzięcie dwóch muzyków – KEITHA FULLERTONA WHITMANA i ROLY’EGO PORTERA oraz dwojga artystów video – LUCY BENSON i MARCELA WEBERA (MFO). Projekt inspirowany jest  opowiadaniem „Dream Cargoes"  J.G.Ballarda – historią ostatniego człowieka na Ziemi, który pośród bezkresu toksycznych wysypisk odnajduje rozkwit nowych form życia. W warstwie wizualnej narracja prowadzona jest z perspektywy głównego bohatera – zobaczymy psychodeliczne krajobrazy złożone z materiałów filmowych i analogowych algorytmicznych mutacji. Kompozycja dźwiękowa łączy syntezatory modularne Keitha Fullertona Whitmana i towarzyszący Porterowi kwartet smyczkowy Sinfonietty Cracovii. Akustyczne brzmienie początku utworu ustępuje pod naporem elektroniki, by z czasem zjednoczyć się z chaotyczną, twórczą siłą modularnych ewolucji. „Dream Cargoes" to projekt zlecony przez Unsound i festiwalu Werkleitz w Halle, gdzie 12 października odbędzie się jego premiera.

Kolejnym specjalnym wydarzeniem tegorocznej odsłony Unsoundu jest światowa premiera nowego projektu JACASZKA i KWARTLUDIUM zatytułowanego „CATALOGUE DES ARBRES". Projekt powstał w wyniku fascynacji artystów światem natury, nawiązuje również do  kompozycji Oliviera Messiaena „Catalogue d’Oiseaux” przekładającej śpiew ptaków na język muzyki. Brzmienie utworu Jacaszka i Kwartludium oparte jest na nagraniach terenowych, improwizacji instrumentalnej oraz fragmentach kompozycji Messiaena.

Kolejnym przedstawicielem polskiej sceny współczesnej muzyki poważnej jest kwartet KWADROFONIK, o dość wyjątkowym składzie: dwa fortepiany i dwie perkusje. Wykonują muzykę współczesną i improwizowaną, kwestionując podział ról tradycyjnie przewidywany dla takiego instrumentarium – fortepiany wykorzystują jako instrumenty perkusyjne, perkusja zaś pełni funkcję instrumentu melodycznego. Repertuar kwartetu obejmuje utwory takich kompozytorów jak Witold Lutosławski, Béla Bartók czy Steve Reich, wykonują również własne utwory.

LAUREL HALO po raz pierwszy na Unsoundzie wystąpila w 2011 roku. Od tego czasu sporo się u niej zmieniło – dlatego postanowiliśmy zaprosić ją po raz kolejny. Najlepszym odzwierciedleniem tego, co zaprezentuje na żywo jest ostatnia, ciesząca się dużym uznaniem EPka „Behind the Green Door”. Usłyszymy oparty na instrumentach analogowych set z pogranicza techno, muzyki bass’owej i ambient. Występ Laurel na Unsoundzie zbiega się z premierą kolejnego jej albumu dla Hyperdub – EP „Chances of Rain”.

Ta runda obfituje w nazwiska wschodzących gwiazd sceny eksperymentalnej muzyki tanecznej.

Oparty na improwizowanym techno projekt GARDLAND tworzą Australijczycy Alex Murray i Mark Smith. Występ na Unsoundzie – ich pierwszy w Europie – zwiastuje premierę albumu, który ukaże się nakładem RVNG Intl. POWELL to brytyjski DJ i producent – prowokator. Jego surowe, minimalistyczne techno pełne jest post-punkowo-industrialnych inspiracji, wolne zaś od konwencji i gatunkowych podziałów. Kolejny brytyjczyk – SAMUEL KERRIDGE szybko zyskał renomę twórcy toksycznego, pełnego sprzężeń i zniekształceń techno. Resident Advisor opisuje jego twórczość jako „czerpiącą w równej mierze z doom-drone’owego brzmienia Sun O))), co post-punka i muzyki tanecznej" – w tym kontekście dość oczywista jest współpraca producenta z prowadzoną przez Regisa wytwórnią Downwards. 

WILHELM BRAS to trzymający się ideologii DIY producent i konstruktor syntezatorów; jego twórczość sięga najdalszych, najbardziej szorstkich rubieży muzyki tanecznej zarazem dezorientując i ukierunkowując słuchacza analogowym beatem. Tajemniczy RSS BOYS przywołują ducha rytuałów voodoo surowym, bezkompromisowym, ciężkim technoidalnym brzmieniem, o czym można się przekonać słuchając nagrań wydanych nakładem Mik Musik w ramach cyklu „Even More Secret Series”.

Portugalska oficyna Principe Discos wydaje muzykę taneczną powstającą na przedmieściach i blokowiskach Lizbony, poszukując brzmień, które oddadzą ich własną, odrębną poetykę i tożsamość kulturową. Muzyka artystów skupionych wokół labelu brzmi nadzwyczaj świeżo, bardziej odkrywczo niż cokolwiek innego, co ukazało się w tym roku – cieszymy się więc, że podczas Unsoundu wystąpi aż dwóch z nich. Pochodzący z São Tomé producent – DJ MARFOX – inspiruje się rytmiką o afrykańskim rodowodzie – np.  batida kuduro. DJ NIGGA FOX, autor wydanego właśnie albumu „O Meu Estilo” również wykorzystuje wywodzące się z rodzimej Angoli techniki perkusyjne.

W programie znalazło się również miejsce dla wyniesionego na nowy poziom szorstkości hip-hopu CLIPPING..Dowodem ich osiągów jest mixtape „Midcity" – porażające głośnością noise’owe brzmienia kontrastują tu z absolutną ciszą, glitchami, mikrotonami i - najważniejszym elementem twórczości Clipping. - ostrymi frazami wypluwanymi z prędkością karabinu maszynowego. W przyszłym roku nakładem wytwórni Sub Pop, z którą właśnie podpisali kontrakt, uważe się ich nowy album.

Występ grupy TRALALA BLIP ogłosiliśmy już w zeszłym tygodniu; australijski kolektyw, w którego skład wchodzą artyści z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. W swojej twórczości wykorzystują szeroką gamę instrumentów elektronicznych – od Audio Cube’ów przez  launchpady, po tenori-ony i thereminy. Ich debiutancki album „Submarine Love Songs” ukazał się nakładem wytwórni Room40.

Bilety na pojedyncze wydarzenia festiwalu będzie można nabyć za pośrednictwem strony internetowej i punktów sieci Ticketpro już w najbliższy poniedziałek, 2 września. W sprzedaży nie będą już dostępne karnety na festiwal.

Przypominamy również o naszych pozostałych wydarzeniach:

PROJEKT MOST // 10 - 14 WRZEŚNIA - Trasa koncertowa zespołów z Polski i Australii, w których wkład wchodzą muzycy z niepełnosprawnościami. Wystąpią: The Bridge (Australia), Remont Pomp (Polska) and Na Gorze (Polska). Miasta: Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Kraków.
Facebook

UNSOUND LONDON // 26 - 29 WRZEŚNIA - Jako przedsmak corocznej krakowskiej odsłony Unsoundu, we wrześniu odbędzie się czterodniowa edycja UNSOUND LONDON. Wydarzenia w pięciu różnych lokalizacjach przygotowujemy we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie i lokalnymi partnerami.
Strona internetowa
Facebook


OGŁOSZENI DOTYCHCZAS ARTYŚCI:

ALTAR OF PLAGUES (IE)
ANDY STOTT & DEMDIKE STARE PRESENT: EUTECTIC (UK)
ANNA ZARADNY (PL)
ANTHONY NAPLES (USA)
ARCA (USA)
B/B/S/ (ERIK SKODVIN, AIDAN BAKER, ANDREA BELFI) (NO/CAN/IT)
CHARLEMAGNE PALESTINE & RHYS CHATHAM (USA)
CLIPPING. (USA)
DJ MARFOX (PT)
DJ NIGGA FOX (PT)
DJ QU (USA)
DJ RICHARD (USA)
EARTH (USA)
FIRE! (SE)
FOREST SWORDS (UK)
GALCHER LUSTWERK (USA)
GARDLAND (AU)
GOBBY (USA)
HELENA HAUFF (DE)
I-F aka INTERR-FERENCE (NL)
INNODE (AT)
JACASZEK & KWARTLUDIUM PRESENR: CATALOGUE DES ARBRES (PL)
JAMES FERRARO (USA)
JENNY HVAL (NO)
JULIANNA BARWICK, WITH POLISH GIRLS' CHOIR (USA/PL)
KARENN (BLAWAN & PARIAH) (UK)
KEITH FULLERTON WHITMAN & ROLY PORTER, LUCY BENSON & MARCEL WEBER PRESENT: DREAM CARGOES (USA/UK/DE/AU/PL)
KING MIDAS SOUND (UK)
KWADROFONIK (PL)
LAUREL HALO (USA)
MIKA VAINIO (FIN)
NATE YOUNG (USA)
OREN AMBARCHI PRESENTS: KNOTS, WITH SINFONIETTA CRACOVIA (AU/PL)
PEARSON SOUND (UK)
PETE SWANSON (USA)
PHARMAKON (USA)
POWELL (UK)
REGIS PRESENTS: NECKLACE OF BITES (UK)
PORTER RICKS (DE)
ROBERT HENKE (AKA MONOLAKE) PRESENTS: LUMIÈRE (DE)
ROBERT PIOTROWICZ (PL)
RP BOO (USA)
RSS BOYS (PL)
SAMUEL KERRIDGE (UK)
STARA RZEKA (PL)
STEFAN WESOŁOWSKI PRESENTS: LIEBESTOD (PL)
STELLAR OM SOURCE (BE)
SVENGALISGHOST (USA)
TRALALA BLIP (AU)
THE MULHOLLAND FREE CLINIC (MOVE D, JUJU & JORDASH, JONAH SHARP) (DE/IL/USA)
TROPIC OF CANCER (USA)
UNDERGROUND RESISTANCE PRESENTS: INTERSTELLAR FUGITIVES (USA)
VENUS X (USA)
WILHELM BRAS (PL)
YOUNG MALE (USA)

WYDARZENIA SPECJALNE, ODBYWAJĄCE SIĘ POZA PROGRAMEM GŁÓWNYM (NA KTÓRE KARNETY NIE OBEJMUJĄ WSTĘPU):

DEAN BLUNT PRESENTS: THE REDEEMER (UK)
PANTHA DU PRINCE & THE BELL LABORATORY, PRESENTED WITH RED BULL MUSIC ACADEMY (DE/NO)
ROBERT RICH PRESENTS: SLEEP CONCERT (USA)

Bookmark and Share