news

Unsound Przedstawia: Projekt MOST – Planowaną Na Wrzesień Trasę Koncertową The Bridge, Instalacje i Koncerty w Ramach Unsound 2013

Motyw przewodni tegorocznej edycji Unsound – Interference, rozważymy na wiele sposobów. Jednym z nich będzie prezentacja twórczości zespołów, w skład których wchodzą artyści z niepełnosprawnościami, dotychczas pomijani w tradycyjnym obiegu festiwalowym.

Na niecały miesiąc przed jedenastą edycją Unsound w Krakowie do Polski przylatują członkowie australijskiej formacji The Bridge. Projekt MOST, łączy muzyków australijskich z Lismore (NSW, Australia) z polskimi zespołami: Na Górze i Remont Pomp. Zarówno zespół z Australii, jak i polscy partnerzy pracują w podobny sposób – skupiając się przede wszystkim na artystycznej wartości swoich wysiłków, co pozwala wszystkim członkom zespołu na równoprawne funkcjonowanie w przestrzeni twórczej i poza nią. Trasa jest ryzykowną lecz przełomową inicjatywą artystyczną, w której nie ma podziału na dwie sceny ani mowy o taryfie ulgowej.
   
The Bridge, czyli Most, jest wynikiem chęci realizacji pomysłu, do którego organizatorzy przygotowywali się od wielu lat. Dzięki zaangażowaniu wszystkich stron, determinacji oraz uzyskanemu wielopodmiotowemu wsparciu , wszystkie zespoły będą mogły zaprezentować się polskiej publiczności. Trasa rozpocznie się 10 września koncertem w Gdańsku, w Willi FSC Sopot, kolejne koncerty odbędą się 12 września w Warszawie w klubie Powiększenie, 13 we Wrocławiu – w ODA Firlej, a zakończy się 14 września w Krakowie koncertem w Muzeum Manggha. Australijscy artyści odwiedzą też Lwów, gdzie będą mieli okazję współpracować z ukraińskimi partnerami.    

W polskiej części trasy koncertowej do muzyków The Bridge dołączą również wybitni przedstawiciele polskiej muzyki eksperymentalnej, jazzowej i rockowej. Swój udział potwierdzili dotychczas tacy muzycy, jak Mikołaj Trzaska,  Olo Walicki, Tomek Ziętek, Paweł Szamburski, Michał Górczyński, Ray Dickaty i Artur Majewski, a pojawią się kolejni.    

W październiku do członków zespołu The Bridge dołączy australijska  formacja Tralala Blip. Razem stworzą interaktywną instalację multimedialną, która stanie się częścią programu Unsound Festival 2013. Tralala Blip wystąpi również w ramach  głównego programu festiwalu.    

The Bridge (zespół australijski) i RealArtworks Foundation są inicjatorami trasy koncertowej w Polsce i we Lwowie oraz programu warsztatów muzycznych prowadzonych przez australijskich i polskich organizatorów. Dodatkowo organizacyjnie i logistycznie wspiera ich krakowska Fundacja Tone – Muzyka i Nowe Formy Sztuki, odpowiedzialna za organizację Unsound Festival.

Bookmark and Share